Nivå Å ved Jellebro Foto: John Stæhr

Frit fiskeri i Nivå å for borgere under 15 og over 65 år. Ingen krav om dagkort, hvis du bor i kommunen.

Er du under 15  og over 65 år, og bor i Fredensborg Kommune, kan du nu fiske frit i Nivå å. Det er besluttet i Miljø og Teknikudvalget den 7. juni 2012. Reglen er trådt i kraft den 1. juni 2012.


Fisk ikke i frostvejr!
Fiskenes øjne tager skade - de bliver blinde, når de kommer på land i frostvejr. På denne årstid skal de fleste fisk man fanger genudsættes. Fordi de er farvede - eller færdige med at gyde - de såkaldte nedgængere. De er ikke egnet til at spise. De venter kun på at vandet i Øresund er vamt nok til at de kan komme ud i havet.

 Her på Tv-fredensborg. dk, har vi arbejdet utrætteligt på at gøre fiskeriet i Nivå å tilgængelig for flest mulige borgere i Fredensborg Kommune. En holdning der også deles af kommunen. Især har det været vigtigt for os, at børn og pensionister skulle have let og gratis adgang til at fiske efter de flotte havørreder i åen.

Men her 14 dage efter (21.juni 2012), har foreningen stadig ikke meddelt på deres hjemmeside, at de nye regler er trådt i kraft. Som de har forpligtet sig til med deres underskrift, over for kommunen.

Her må du fiske - det er sikkert, at du må fiske ved sort streg. Altså nord for Nivå å.

Her må du fiske fra 1. juni 2012. Det er sikkert, at du må fiske uden dagkort ved sort streg. Nord for Nivå å. Måske flere steder, når reglerne er blevet præciseret.
Grafik: John Stæhr (for Nive Å's Lystfiskerforening).


Næsten samme regler som for Statens fisketegn

Ideen om frit fiskeri for unge og ældre, stammer fra det faktum, at Folketinget for mange år siden har besluttet, at unge under 18 og ældre over 65 år ikke skulle købe Statens Fisketegn. Det har vi på TV-fredensborg.dk - i al beskedenhed - gjort gældende over for kommunen. Og det har man heldigvis lyttet til. Grænsen blev dog sat til 15 år, idet foreningen der har lejeaftalen om åen, havde planer om en ungdomsafdeling.

Gør fiskeriet frit for alle

Men helst så vi her på TV-Fredensborg.dk, at fiskeriet blev givet helt frit for alle borgere i Fredensborg Kommune. Det var da også et af de to alternativer, som politikerne skulle tage stillig til i torsdags. Men man valgte altså, at begunstige de få medlemmer i Nive Å's Lystfiskerforening, der med beslutningen fik ny  5-årig lejekontrakt på fiskeriet i Nivå og Usserød å. Og så altså børn under 15 og borgere over 65 år, som herefter kan fiske uden at købe fiskekort, eller være medlem af foreningen.

Gode argumenter

Argumenterne for at gøre fiskeriet frit, er indlysende. Nive Å's Lystfiskerforening har ca. 110 medlemmer. Men kun ganske få er bosiddende i Fredensborg Kommune. De fleste - måske over 80 medlemmer, bor andre steder, og har kun medlemskortet som et billigt fiskekort  til Nivå å. Og de kommer altså ikke borgere i Fredensborg Kommune til gode.
Man vil dog fortsat kunne  købe dag-fiskekort til Nivå å-systemet. Hvis man ikke er medlem af foreningen. Efter de nuværende regler.

Ved at gøre det frit vil alle de der ikke bor i kommunen, ikke længere kunne fiske i åen. Samtidig er det tydeligt, at der ikke er særligt mange i kommunen, der ønsker at fiske i Nivå å. Det kan man se af, at der er så få medlemmer af foreningen der bor lokalt.

Fisketrykket vil altså, hvis fiskeriet gives frit, blive betydeligt mindre end i dag. Alle de "udenbys" medlemmer af foreningen, er "hard-core" lystfiskere, som i stor udstrækning benytter sig den fiskeret, som medlemskortet giver dem.

Lejeaftalen om fiskeretten i Nivå å har i mange år fungeret som en pengemaskine for Nive Å's Lystfiskerforening. Og udsætning af ørreder, har ikke været deres sag. Det har bl.a. Småbådsklubben sørget for hvert år. Selvom de fortrinsvis fisker i Øresund.

Foreningen har lyttet til vores kritik

Der er dog sket mange forandringer i Nive Å's Lystfiskerforenings måde at agere på. De har helt tydeligt læst med her på TV-Fredensborg.dk. F.eks. samler de nu affald op langs åen. Og har planer om en ungdomsafdeling.

Desuden har de lyttet til vores kritik af, at man haler nedgangsfisk, og farvede ørreder på land i vinteren og det tidlige forår - kun for at måle og veje dem til foreningens konkurrence.

Det er fisk som ikke kan bruges til føde, fordi de er udtrættet efter flere måneder i åen for at gyde. Hvor de ikke tager føde til sig. Det er yderligere en kendt sag, at deres chancer for at overleve er små efter den behandling. Nu kan man ikke deltage i konkurrencen om "Årets Fisker" med fisk fanget i Nivå og Usserød å før 1. maj.

Vi har bedt foreningen om en kommetar til kontraktforhandlinger, men har ikke fået nogen reaktion.

Den 21. juni er det lykkedes at finde en e-mailadresse til foreningens formand, Carsten Ryby, som vi har bedt om en kommentar til denne artikel.

Yderligere information

Brug af cookies Vi anvender cookies på websitet til at huske dine indstillinger mens du besøger websitet. Når du fortsætter med at bruge websitet, accepterer du samtidig brugen af cookies.For at finde ud af hvilke cookies vi bruger og hvordan du sletter dem, se vores privacy policy.

Jeg accepterer cookies.

EU Cookie Directive Module Information